مقالات

مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری

مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری

به منظور گسترش و ارتقای کسب و کار لازم است بدانید که حفظ مشتری از جذب مشتری جدید بسیار کارآمدتر و سودمندتر خواهد بود. تحقیقات انجام شده در بهترین موسسات تحقیقات تجاری نشان می‌دهند که پیدا کردن مشتری جدید نسبت به نگهداری مشتری فعلی می‌تواند ۵ تا ۲۵ برابر برای انواع کسب و کارها گرانتر تمام شود. مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری دارای ساخصه‌های خاصی است که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

با یک نگاه ساده نیز می‌توانید متوجه شوید که برای نگهداری مشتری‌های سابق خود هیچ نیازی به هزینه‌های زیاد برای بازاریابی، تبلیغات و فروش نخواهید داشت و خوشبختانه معمولاً تشویق مشتریان قدیمی به خرید کردن دوباره بسیار ساده‌تر از تشویق مشتریان جدید به این کار است. 

از آنجایی که مشتریان پیشین شما به کسب و کار شما اعتماد کرده‌اند، حتی اگر خودشان نیز دوباره از شما خرید نکنند‌، احتمالاً شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی خواهند کرد. در واقع ایجاد کردن چرخه‌ای از مشتریان وفادار، می‌تواند در طولانی مدت موفقیت کسب و کارها را تضمین کند.

شاخصه های بهترین استراتژی برای حفظ مشتری چیست؟

اگر کسب و کارها بتوانند تعاملات خوبی با مشتریان داشته باشند، مشتریان نیز نسبت به کسب و کارها وفادار خواهند شد و مزایای بسیار زیادی را برای آنها به همراه خواهند آورد.

پاسخ سریع به درخواست ها مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که پاسخگویی سریع و پشتیبانی صحیح از مشتریان می‌تواند در رضایت آنها و وفاداری‌شان تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. پاسخ سریع شما نشان خواهد داد که پرسش مشتری را دریافت کرده‌اید. همچنین اعلام یک زمان تخمینی برای حل مشکل به مشتری بسیار موثر واقع خواهد شد زیرا در این صورت مشتری می‌داند که شما فعالانه در حال رفع مشکل او هستید و از پاسخ گویی شما نا امید نخواهد شد.

شاخصه های بهترین استراتژی برای حفظ مشتری چیست؟

خوصوصی سازی و ایجاد محیط امن برای ارتباط با مشتریان

ضبط کردن مکالمات مشتریان در بخش پشتیبانی، از آن جهت سودمند است که در این صورت دیگر نیاز نیست. مشتری هر بار مشکل خود را از اول توضیح بده خسته و ناامید شود. زیرا در این صورت ممکن است مشتری مجموعه شما را رها کند. بنابراین بسیار حائز اهمیت است کسب و کارها از راهکاری استفاده کند که هنگام پشتیبانی مشتری به سرعت و سهولت کارهای آنها کمک کند.

بیشتر بخوانید: 5 هدیه تبلیغاتی لاکچری

تسهیل کار کارکنان و نمایندگان پشتیبانی

توجه داشته باشید زمانی که کسب و کارها کار کارکنان و نمایندگان پشتیبانی در شرکت را تسهیل کنند. روند پشتیبانی از مشتری‌های آنها نیز بسیار ساده‌تر خواهد شد. تحقیقات صورت گرفته در این خصوص بیان می‌کند در صورتی که کسب و کارها چند نوع فرم در خصوص مشکلات مشتریان داشته باشند. روند کاری پشتیبانی بسیار تاثیر خواهد شد زیرا مشتریان می‌توانند فرم مرتبط با مشکل خود را پر کنند. 

با این راهکار مسئولان پشتیبانی می‌توانند به راحتی شکایات و نیازهای مشتریان را با نرم‌ افزار بررسی کرده و حمایت‌های لازم را صورت دهند. تسهیل کار کارکنان پشتیبانی یکی از بهترین روش‌های حفظ مشتری به حساب می‌آید. زیرا این کار به سرعت کارکنان کمک کرده و رضایت مشتری را افزایش می‌دهد.

پشتیبانی سریع و وسیع در اختیار مشتریان

ارائه دادن کانال‌های پشتیبانی متفاوت به مشتریان که بتوانند با هر یک از آنها با شما در ارتباط باشند. می‌تواند در حفظ مشتری استراتژی مهمی به حساب آید. تحقیقات انجام شده و آمارهای به دست آمده نشان می‌دهند که شرکت‌هایی همچون حس هفتم که از راه‌های ارتباطی متنوعی با مشتریان بهره گرفته‌اند. عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت. در این راستا بهتر است امکان ارتباط مشتری با خودتان را از راه اپلیکیشن‌های مختلف، تلفن، چت، وب سایت ایمیل و… را فراهم کنید.

ایجاد حس وفاداری یکی از مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری

قدردانی از وفاداری مشتریان و ایجاد یک سیستم پاداش و مزایا برای مشتریانی که وفادار هستند. یکی از مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری به حساب می‌آید. قدردانی از این چنین مشتریان آنها را به ماندن و حمایت از کسب و کار شما تا حد بسیار زیادی حمایت خواهد کرد. برای مثال برخی از کسب و کارها از تشویق‌هایی همچون ارائه کد تخفیف یا پیشنهادات ویژه استفاده خواهند کرد.

ایجاد حس وفاداری یکی از مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری

به بیان ساده‌‌تر لازم است تلاش کنید کارهایی انجام دهید که انگیزه مشتریان برای ادامه خرید از شما افزایش یابد. به منظور ارائه پیشنهادهای ویژه که برای مراجعان جالب باشد، بهتر است اطلاعات کافی در خصوص مشتریان خود داشته باشید تا بتوانید از سامانه‌های تشویقی و پیشنهادات شخصی‌ سازی‌‌تر شده استفاده کنید. در راستای ایجاد وفاداری مشتریان جلب اعتماد آنها و ارائه خدمات عالی به آنها نیز دارایی اهمیت فراوانی است.

پیوسته بازخورد مخاطبان را دریافت و بررسی کنید

توجه به بازخورد مشتریان یکی دیگر از ابزارها برای حفظ مشتری و کاهش نرخ ریزش به حساب می‌آید. بدین منظور لازم است به نظر مشتریان اهمیت دهید. برای مثال می‌توانید از نظرسنجی‌های زیاد و به طور مداوم استفاده نمایید. توجه داشته باشید لزومی ندارد نظر سنجی‌ها چندان پیچیده باشند و در برخی مواقع حتی علامت پسندیدن یا نپسندیدن نیز می‌تواند برای شما کارایی داشته باشند.

سخن پایانی

اغلب مدیران کسب و کارها درصدد یافتن مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری هستند. در این مقاله سعی کردیم شما را با مهمترین استراتژی برای حفظ مشتری در کسب و کار خود آشنا کنیم.

به مطالعه ادامه دهید: راهنمای انتخاب هدایای تبلیغاتی خلاقانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *